Eduplus

2. Bankacılık Zirvesi – 24 Kasım 2021


Gökhan Ertürk

Fibabanka – Ekosistem ve Platform Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(08.50-09.05) Dijital Gelişmelerin Finans Sektörüne Etkileri
Gökhan Ertürk Kimdir?
28 yıllık kariyerinde THY, İktisat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Denizbank, Şekerbank ve Türk Finansman A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yaptıktan sonra şuan Fibabanka Ekosistem ve Platform Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.


Funda Temoçin

HSBC Genel Müdür Yardımcısı – İnsan Kaynakları

Oturum Konusu
(09.05-09.20) Çalışma Hayatının Geleceği
Funda Temoçin Kimdir?
Funda Temoçin, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Kariyerine 2000 yılında Humanitas Doğuş İnsangücü Yönetimi A.Ş.’de başlayan Temoçin, HSBC Türkiye’ye katılmadan önce farklı sektörlerde insan kaynakları uygulamaları ve yönetici pozisyonlarında görev yapmıştır.
2003-2005 yılları arasında Tansaş Perakende Mağazacılık A.Ş.’de Müdür Yardımcısı, 2005-2008 yılları arasında Hedef Alliance Holding’de önce İnsan Kaynakları Müdürü sonrasında İnsan Kaynakları Direktörü ve 2008-2012 yılları arasında Savola Foods Yudum Gıda A.Ş.’de İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmıştır. 2012-2013 yılları arasında TÜVTÜRK’te İnsan Kaynakları Direktörü ve 2013-2017 yıllar arasında Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almıştır. Funda Temoçin, Eylül 2017 itibariyle katıldığı HSBC’de Türkiye ve Uluslararası Ülkeler’den sorumlu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır.


Abdullah Bilgin

Kredi Kayıt Bürosu – Genel Müdür Yardımcısı, CIO

Oturum Konusu
(09.30-09.45) Türkiye’de Finans Sektörünün Bulut Kullanımı
Abdullah Bilgin Kimdir?
İş hayatında 35 yıllık deneyime sahip olan Abdullah Bilgin, 1985 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Kariyerine 1986 yılında Bilpa A.Ş.’de başlayan Bilgin, ABD’de John Deere firmasında Sistem Yöneticiliği yapmıştır. Ardından, 2012 yılına kadar Yapı Kredi Bankası Bilgi Teknolojileri Bölümü’nde Sistem ve Network Yönetimi’nden Sorumlu Direktörlük ve Alternatif Dağıtım Kanalları’nda Self-Servis Bankacılık Grup Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. Kasım 2012’den bu yana KKB’de Bilgi Teknolojiler ve AR-GE Bölümü’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmekte olan Abdullah Bilgin, KKB’nin dijital dönüşüm ve KKB Anadolu Veri Merkezi faaliyetlerini yürütmektedir.


Cenk Akıncılar

QNB Finansbank A.Ş.- Genel Müdür Yardımcısı, İnsan Kaynakları

Oturum Konusu
(09.45-10.00) Bankacılıkta Yeni Bir Etki: Dijital Dönüşüm
Cenk Akıncılar Kimdir?
QNB Finansbank’ta daha önce, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ve Gelir Yönetimi, Özlük ve Sistemsel Yetki Yönetimi Bölüm Müdürü olarak görev yapan Akıncılar, Temmuz 2018 itibariyle bankanın İnsan Kaynakları Direktörü olarak atandı. 2003 Mayıs ayında QNB Finansbank ailesine katılan Cenk Akıncılar, kurum içerisinde İnsan Kaynakları İşe Alım Müdür Yardımcısı, Sistem Geliştirme ve Projeler Müdür Yardımcısı, Organizasyonel Gelişim, Performans, Stratejik Raporlama ve Gelir Yönetimi Birim Yöneticiliği, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ve Gelir Yönetimi, Özlük ve Sistemsel Yetki Yönetimi Birim Yöneticiliği görevlerinde bulundu. 1973 doğumlu olan Akıncılar, 1996 yılında Eskişehir Anadolu/Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyet sonrası kısa süre Matematik Öğretmenliği deneyimi oldu. İnsan kaynakları alanındaki kariyerine 1998 – 2003 yılları arasında Pamukbank İnsan Kaynakları Ücret ve Endüstri İlişkilerinden Sorumlu Uzman olarak başlayan Cenk Akıncılar, kariyerini 2003 yılından bu yana QNB Finansbank’ta sürdürüyor.


Edip Kürşad Başer

Denizbank A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(10.15-10.30) Pandemi ve Dijital Dönüşümün Finansal Ekosisteme ve Kredi Süreçlerine Etkileri
Edip Kürşad Başer Kimdir?
Edip Kürşad Başer, 1990’da İnterbank’ta yöneticilik yaptı, Nergis Holding A.Ş.’de Özel Projeler Grubunu yönetti, sonrasında Garanti Bankasında, Doğuş Hizmetler Yön. A.Ş.’de yöneticilik yaptı. 2004’te katıldığı Deniz Bank’ta Nakit Yönetimi, Kurumsal ve Ticari Krediler bölümünde, Kredi Takip ve Risk İzleme Grubunda müdürlük yapmıştır. 2014 yılından bu yana Kurumsal Kredi Politikaları, Bireysel, KOBİ, Tarım Bankacılığı, Kredi Tahsis ve IFRS Grubu Genel Müdür Yardımcısı görevini sürdürmektedir.


Ahmet Yiğit

Anadolubank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(10.30-10.45) Yeni Normalde Şirketlerin Değişim Yolculuğu ve Bankacılık Sektörüne Yansımaları
Ahmet Yiğit Kimdir?
1995 yılında Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. İş yaşamına aynı yıl Esbank’ta başladı. 1998-2001 yıllarında Tekstilbank’ta Kurumsal Pazarlama Yöneticiliği, 2001-2012 yıllarında Türk Ekonomi Bankası’nda Ticari Portföy Yöneticiliği ve çeşitli şubelerde Şube Müdürlüğü sonrası 2012-2017 arasında Odeabank’ta Ticari Merkez Grup Müdürü olarak çalıştı. 2017 yılında Anadolubank Ailesine katılan Yiğit, 2020 yılına kadar Ticari Bankacılık Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Ağustos 2020’den itibaren Kurumsal ve Ticari Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürüyor.


Dr. Berra Doğaner

Doğaner Finansal Danışmanlık Kurucu Ortak

Oturum Konusu
(11.05-11.55) Yöneticilere Başarı Tavsiyeleri! Vizyon, Strateji ve Liderlik
Dr. Berra Doğaner Kimdir?
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Doğaner, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde master ve doktorasını tamamlamıştır. 35 yıldır sermaye piyasalarında üst düzey görevlerde bulunmaktadır. Halen kendi finansal danışmanlık şirketinin yanısıra bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir. 2013 yılına kadar 5 yıl süreyle İMKB nin ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. TSPB Başkan Vekilliği, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Yönetim Kurulu Üyeliği Takasbank Denetleme Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Halen İTO Ekonomik Danışma Kurulu üyesidir. Dünya Gazetesi Yılın Başarılı İş Kadını Ödülü, Para Dergisi Yılın Altın Adamları Ödülü, Milliyet Gazetesi Yılın Ekonomi Ödüllerini alan Berra Doğaner, çok sayıda mesleki ve teknik panelde konuşmacı olarak yer almaktadır.


Selcan Arkalı Rota

Aktif Bank Genel Müdür Yardımcısı


Selcan Arkalı Rota Kimdir?
1998 yılında Koçbank’ta “MT” olarak çalışma hayatına başlayan Selcan Arkalı Rota, sonraki yıllarda City Bank ve Akbank’ta çeşitli görevlerde bulunmuştur. Son olarak Akbank’ta Kariyer Müdürlüğü görevini yürütmüş olan Rota, 2014 yılında İnsan Kaynakları Grup Başkanı olarak Aktif Bank ailesine katılmıştır. 2018 yılında operasyon fonksiyonunun sorumluluğunu da üstlenmiş olup, halen Yetenek Gelişim ve Operasyon Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans, Bahçeşehir Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları yüksek lisans eğitimini tamamlayan Rota, 23 yıllık bankacılık deneyimine sahiptir.


Gökhan Songül

Alternatif Bank Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcısı


Gökhan Songül Kimdir?
İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’ndeki eğitiminin ardından, Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası Ekonomi yüksek lisansını ve Kadir Has Üniversitesi’nde Finans ve Bankacılık alanında doktorasını tamamlamıştır. Songül, 2004-2007 yılları arasında Garanti Bankası Özellikli Sektör Kredileri Departmanı’nda Kredi Portföy Yöneticisi, 2007-2009 yılları arasında ABN Amro Bank Türkiye Ofisi’nde Kredi Tahsis Müdürü, 2009-2014 yılları arasında Royal Bank of Scotland Türkiye Ofisi’nde Kredi Tahsis ve Risk Direktörlüğü ile Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 1 Ocak 2015’ten bu yana, Alternatif Bank Kredi Tahsis’ten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta olup, Mart 2018 tarihinden itibaren de eş zamanlı olarak Alternatif Yatırım Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.


Fuat Tolga Kısakürek

Doğan Yatırım Bankası-Genel Müdür Yardımcısı-Kurumsal ve Ticari Bankacılık


Fuat Tolga Kısakürek Kimdir?
Fuat Tolga Kısakürek, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra, Ağustos 1999’da Yönetici Adayı olarak katıldığı Citibank A.Ş. bünyesinde Mart 2015’e kadar Nakit Yönetimi, Finansal Kurumlar ve Kurumsal Bankacılık Bölümlerinde Müdür Yardımcılığı, Müdürlük ve Direktörlük rollerini üstlenmiştir. Daha sonra katıldığı HSBC A.Ş. bünyesinde Büyük Kurumsal Şirketler Grup Başkanlığı görevini yaptıktan sonra Haziran 2019’da Türk Ekonomi Bankası A.Ş.’ye katılmış ve Kasım 2020’e kadar Kurumsal Bankacılık Grup Direktörlüğü görevini yürütmüştür.


Ferkan Merdan

Vakıfbank – Dijital Bankacılık, Müşteri Deneyimi ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı


Ferkan Merdan Kimdir?
İstanbul Üniversitesi SBF Maliye Bölümü mezunu olan Ferkan Merdan, THK Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1996 yılında Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’nda başladığı kariyerinde 1999 yılından itibaren VakıfBank’ta çeşitli birimlerde müfettiş, müdür ve başkan unvanlarıyla görev yapmıştır. 31.05.2019 tarihinde Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Merdan, Dijital Bankacılık, Müşteri Deneyimi ve Kurumsal İletişimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.


Şükrü Alper Eker

Türkiye Garanti Bankası Koordinatör

Oturum Konusu
(12.25-12.40) Kobilerde Büyümenin Katalizörü: Dijitalleşme ve Kredi Süreç Otomasyonu
Şükrü Alper Eker Kimdir?
1973 Eskişehir doğumlu olan Şükrü Alper Eker, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden lisans, 1998 yılında Texas A&M Üniversitesi College Station’dan yüksek lisans ve 2001 yılında University of Houston’dan doktora derecelerini tamamlamıştır. 2001 yılında GE Global Araştırma Merkezi ABD’de Sistem Kontrol ve Optimizasyon Proje Lideri olarak iş hayatına başlamış, GE Enerji, Medikal Sistemler ve diğer GE şirketleri için R&D projelerinde bulunduktan sonra, 2005 yılında GE Capital şirketinde Risk Yönetimi’ne geçmiştir. 2005-2011 yılları arasında GE Capital ABD, Avrupa ve Türkiye’de çeşitli pozisyon ve kademelerde görev alan Eker, 2011-2015 yılları arasında Garanti Bankası-BBVA Temsilcilik Ofisinde Risk Direktörü olarak iş hayatına devam etmiştir. Eylül 2015 tarihinden bu yana Garanti Bankası Bireysel ve KOBİ Krediler Risk Yönetimi Koordinatörlüğü bölümünde Koordinatör olarak görevine devam etmektedir. Mart 2016 tarihinden itibaren KKB Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış olup; Mart 2021 itibariyle KKB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.


Tuğbay Kumoğlu

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı – KOBİ, Perakende ve Tarım Bankacılığı

Oturum Konusu
(12.40-12.55) Dijitalleşen Dünyada Müşteriler Bankalardan Ne Bekliyor?
Tuğbay Kumoğlu Kimdir?
Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu olan Şükrü Tuğbay Kumoğlu, bankacılık kariyerine 1999 yılında Garanti Bankası’nda başladı. Bankanın şube, bölge ve genel müdürlük organizasyonlarında farklı görevler üstlenen Kumoğlu, 2006 yılında Türk Ekonomi Bankası A.Ş.’de (TEB) Bölge Direktörlüğü görevini üstlendi. Bir yıl sürdürdüğü Bölge Direktörlüğü görevinin ardından 2007 yılında yine aynı bankanın Perakende Bankacılık Satış Direktörlüğü pozisyonuna atandı. Satış Direktörlüğü görevine ilave olarak, 2013-2018 yılları arasında TEB Sha Kosova’da perakende bankacılık faaliyetlerinin yaygınlaşmasından sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Kumoğlu, son olarak TEB Perakende Bankacılık Satış ve Çağrı Merkezi Grup Direktörü olarak görev yaptı.
Şükrü Tuğbay Kumoğlu, Aralık 2019’da Şekerbank Perakende ve Tarım Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış olup, Temmuz 2020’den bu yana Kobi Bankacılığının da sorumluluğunu üstlenmiştir. Kumoğlu aynı zamanda Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ve Kredi Garanti Fonu A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır


Şule Kılıç

EBRD Deputy Head, Turkey Sustainable Infrastructure (SIG) & Energy

Oturum Konusu
(13.05-13.20) EBRD’nin Dijitalleşmeye Destek Stratejisi
Şule Kılıç Kimdir?
Şule Kılıç’ın proje finansmanı, finansal danışmanlık, satın almalar & birleşmeler, girişim sermayesi ve banka satın alımları konularında çeşitli projelerde 25 yılın üzerinde deneyimi bulunmaktadır.
Kariyerinin son 14 yılında, Turkiye’de PPP/BOT Modelinin ulaştırma ve sosyal altyapı sektöründe başarılı sekilde uygulanmasını sağlamak için gerekli düzenlemelerin ve taslak proje anlaşmalarının oluşturulması üzerinde yapılan çalışmalara yoğunlaşmıştır. Bu amaçla, ilgili devlet kurumları (Sağlık Bakanlığı, Ulastirma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı) ile yapılan yapılandırma çalışmaları, gerekli hukuki alt yapının hazırlanmasında finansman açısından önemli hususların yer alması ve taslak proje anlaşmalarının hazırlanması ve müzakerelerinde aktif liderlik rolü üstlenmiştir. Konu ile ilgili tüm paydaşların bir araya gelerek çalışmaların koordinasyonu sağlamış ve bu sayede cok sayıda PPP Şehir Hastanesi Kampusu projeleri ve tünel&otoyol projelerinin başarılı bir sekilde proje finansmanının yapılmasında liderlik rolünü üstlenmiştir.
Haziran 2014’den itibaren Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nda (AIKB) Türkiye Ülke Baskan Vekilliği görevini yürütmekte olup Türkiye Ülke Başkanı’na direkt raporlama yapmakla birlikte Türkiye operasyonlarının geliştirilmesi ve Banka’nın ülke stratejisinin belirlenmesinde aktif rol oynamaktadır.
Şule Kılıç’ın sorumlulukları genel çerçevede;
i) Proje geliştirme ve finansmanı (kredi, sermaye ve sermaye benzeri finansman)
a. Altyapı (belediye, ulaştırma, sosyal altyapı, PPP hastaneleri)
b. Enerji (doğal kaynaklar (madencilik, petrol ve gaz), yenilenebilir enerji ve dağıtım)
ii) Aktif portföy takibi
iii) Ülke politikası kararları
iv) Banka’nın Türkiye Cumhuriyeti Hükümet’ine karşı temsilciliği ve
v) İşgücü ve bütçe yönetimidir.
Banka’ya katılmadan önce UniCredit Group bünyesinde sırasıyla Türkiye Finansal Danışmanlık & Proje Finansmanı bölüm başkanlığı ve genel müdür yardımcılığı görevini 6,5 sene boyunca yürütmüş olup UniCredit Kurumsal ve Yatırım Bankacılığının finansal danışmanlık, altyapı, enerji, emtia, petrol & gaz ve PPP sektörlerinde yapılandırılmış finansman ve proje finansmanı alanlarında temsil etmiştir. Bunun yanı sıra çeşitli ulaştırma, altyapı, PPP ve özelleştirme projelerinin yapılandırılması ve düzenlenmesinden sorumludur.
UniCredit Grup’a katılmadan önce Garanti Bankası Proje Finansmanı Departmanı’nda (Ulaştırma ve Altyapı), Emporiki Risk Sermayesi’nde (Türkiye Başkanvekili), Doğuş Holding’de (Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı), Citibank’ta (Strateji, is geliştirme, banka alımları ve satın almalar & birleşmeler sorumlu Genel Müdür yardımcısı) ve Türkiye Özelleştirme İdaresi’nde (PETKİM özelleştirmesi Proje Müdürü) çeşitli pozisyonlarında çalışmıştır.
Şule Endüstri Mühendisliği lisansını (fakülte birincisi) İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (Türkiye) almış olup MBA ve MSC yüksek lisanslarını (Üstün Başarı) Manchester Üniversitesi’nde (İngiltere) tamamlamıştır.
Şu anda doktora lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde (Türkiye) yapmaktadır. Gaziantep, 1970 dogumludur. Evli ve 2 cocuk annesidir.


Mehmet Rüstemoğlu

Mastercard Ödeme Sistemleri APMEA Bölge Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı

Oturum Konusu
(13.20-13.35) Fintech’ler Nereye Koşuyor? Hızlı Gelişen APAC ve MEA Pazarlarından Öğrenimler
Mehmet Rüstemoğlu Kimdir?
Mehmet Rustemoglu 2015 yılından bu yana Mastercard Payment Transaction Services Türkiye Genel Müdürü olarak görev almaktadır. Görev alanı içerisinde Türkiye haricinde Avrupa’da Hızlı Gelişen Pazarlar içerisinde yer alan 10 ülke bulunmaktadır. Öncesinde 2007 ve 2015 yılları arasında Türk Ekonomi Bankası’nda Yurtdışı İş Geliştirme, Strateji ve Perakende Bankacılık Pazarlama alanlarında yönetim görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 2009 ve 2007 yılları arasında Peppers & Rogers ve SAS Institute’ta danışmanlık görevlerinde bulunmuş ve bir çok yurtiçi ve yurtdışı projede ve farklı sektörlerde, sektöründe öncü kurumların Üst Yönetimleri ile strateji danışmanlığı, organik ve inorganik büyüme, ve yeniden yapılandırma çalışmaları yürütmüştür. Rüstemoğlu, Bilkent Üniversitesinde Bilgisiyar Mühendisliği lisans, University of Pennsylvania’dan Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans ve Boğaziçi Üniversitesi’nden MBA derecelerine sahiptir.


Günce Çakır

ING Türkiye Hukuk Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(13.35-13.50) Hukuk ve İnovasyon
Günce Çakır Kimdir?
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1998 yılında mezun olan Günce Çakır, şirketler hukuku ve uluslararası hukuk konusunda uzmanlaşmak üzere eğitimini New York’ta sürdürdü ve yüksek lisans derecesini State University of New York’ta tamamladı. İş hayatına 2000 yılında Garanti Bankası’nda başlayan Günce Çakır, Hukuk Danışmanlığı biriminde yaklaşık 6 yıl boyunca çalıştıktan sonra 2006 yılında Deutsche Bank Group’a katıldı. 11 yıl çalıştığı bu kurumda Türkiye ve Malta’dan sorumlu Hukuk Direktörü olarak görev yaptı. 22 Ocak 2018 tarihi itibarıyla Hukuk Genel Müdür Yardımcılığı göreviyle ING Türkiye ekibine katıldı.


Alev Sıcakyüz

Turkish Bank A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(14.35-14.50) Açık Bankacılık
Alev Sıcakyüz Kimdir?
Lisans eğitimini 1988 yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Ekonometri bölümünde tamamlayan Alev Sıcakyüz , Yüksek Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi –Finans üzerine yapmıştır.
İş yaşamına 1988 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Hazine Müdürlüğünde başlayan Alev Sıcakyüz, sırasıyla Yatırım Danışmanı ve Dealer ünvanlarıyla para ve sermaye piyasaları ile ilgili tüm alanlarda çalışmıştır. 1995-2001 yılları arasında yurt dışı para ve sermaye piyasalarından sorumlu Hazine Yöneticisi, 2001 yılından itibaren ise yurt içi ve yurt dışı para ve sermaye piyasalarından sorumlu Yönetici olarak çalışmalarını devam ettirmiştir.
2005 yılında TurkishBank Hazine Müdürü olarak göreve başlayan Alev Sıcakyüz, 2012 yılında Hazine’den sorumlu Direktör olarak görev yapmış, 2018 yılından itibaren Hazine ve Ekonomik Araştırmalardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.


Erdem Okur

Türk Eximbank-CIO

Oturum Konusu
(14.50-15.05) Finans Sektöründe Dijitalleşme ve Görünmez Bankacılık
Erdem Okur Kimdir?
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olan Okur, Marmara Üniversitesi’nde İşletme dalında Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel hayatına üniversitenin son sınıfında 1998 yılında Aselsan’da GTE (Geçici Teknik Eleman) olarak başlamış, TGM (Telsiz Genel Md.) projesinde yer almıştır. Mezuniyetten sonra çalışma hayatına Garanti Teknoloji’de Hazine ve Dış İşlemler Biriminde Yazlım Uzmanı olarak devam etmiş, ELMA Hesabı olarak lanse edilen ve otomatik fon yönetimi içeren ürünün geliştirilmesinde yer almıştır. Sonrasında 2001 yılında AKNET bünyesine katılmış; Otomatik ve Ticari Finans Projelerinde bulunmuştur. 2003 yılından itibaren Akbank’ta Bilgi Teknolojileri alanlarında özellikle Nakit Yönetimi alanında hem kurumsal hem de bireysel birçok ürün geliştirme ve yönetimi (DBS, Tedarikçi Finansmanı, Stok Finansmanı, Biz.Card, Vergi, SGK Tahsilatları, Fatura Ödemeleri, Talimat ve Tahsilatları – Mevduat, Menkul, Ticari Kredi İşlemleri vb.) ile otomatik ödeme ve tahsilat sistemlerinde ve iç/dış entegrasyonlarında tecrübe edinerek BT Yöneticisi olarak uzun yıllar hizmet vermiştir. 2015 yılında Türk Eximbank’a önce Bilgi İşlem Müdürü olarak katılmış; burada sunucu, depolama, ağ yapıları, güvenlik, veri tabanı gibi birçok banka altyapı sistemlerinde tecrübe edinmiş; daha sonra da tüm finans uygulamalarından sorumlu olan Yazılım ve İş Geliştirme Daire Başkanlığı görevine getirilmiştir. 19 Temmuz 2019 tarihinde Türk Eximbank’a Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış olan Okur, halen Teknoloji/Destekten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.


Levent Ergin

Burgan Bank A.Ş.- İnsan Kaynakları, Organizasyon ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(15.15-15.30) Dijital Dönüşümde Liderlik
Levent Ergin Kimdir?
1990 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Sayın Ergin, 1991 yılında Yapı Kredi Bankası’nda MT olarak iş hayatına başlamıştır. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır. Gilette Türkiye ve Unilever Türkiye’de İnsan Kaynakları’nda farklı görevlerde bulunduktan sonra 1997 yılında Citi Bank’ta İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. Bankanın yurtiçi ve yurtdışı pozisyonlarında görev alan Sayın Ergin 2003 yılında Citibank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna atanmıştır. Ekim 2012’de Burgan Bank’ta İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Sayın Ergin halen İnsan Kaynakları, Organizasyon ve Kurumsal İletişim’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.


Doç. Dr. Evren Bolgün

Ekonomist

Oturum Konusu
(15.30-16.30) Dijitalleşen, Değişen Bankacılık Sektöründe Yönetici Olmak
Doç. Dr. Evren Bolgün Kimdir?
Evren Bolgün, 1972 Ankara’da doğmuştur. Orta öğrenimini T.E.D.Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimini M.Ü.İşletme, yüksek lisans eğitimini İ.T.Ü İşletme Fakültesinde, doktora çalışmasını M.Ü.Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde, “Ticari Bankalarda Risk Yönetim Organizasyonun Oluşturulması ve Ölçümlenen Piyasa Riskinin Banka Stratejilerine Katkısı” başlıklı tez çalışması ile gerçekleştirmiştir. 1994 yılından itibaren aracı kurum, özel bankaların Hazine bölümlerinde sürdürmüş olduğu profesyonel iş yaşamına, spot ve vadeli finansal türev ürün fiyatlama & pazarlanması konularında yoğunlaşarak, 2002-2005 yılları arasında Yapı Kredi Bankasında “Risk Yönetimi” alanındaki çalışmaları ile tamamlamıştır. 2005-2006 yılları arasında Peppers & Rogers danışmanlık firmasına bağlı Yönetim Danışmanı olarak yurtdışında ‘İş Süreçlerinin İyileştirilmesi’ ve ‘Risk Yönetimi’ projelerinde sürdürmüştür. Yurtdışı ve yurtiçinde Bankacılık ve Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Finansal Türevler, Risk Yönetimi konularında bir çok eğitim, seminere katılım yanında çeşitli akademik dergi, periyodik yayınlar ve gazetelerde 200’e yakın yazı, araştırmaları yayınlanmıştır. (Journal of Derivatives & Hedge Funds, Applied Financial Issues & Economics, Global Journal of Economics & Finance, Vobjektif, Active, İşletme & Finans…vs) 2002 yılından itibaren özel üniversitelerin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik olarak ilgili konularda verdiği eğitimler ile akademik çalışmalarına devam etmektedir. 2006-2011 yılları arasında profesyonel iş yaşamını İş Yatırım Risk Yönetimi Müdürü olarak sürdürmüştür. İlgili dönemde sermaye piyasası mevzuatı uyarınca kurumun ve müşterilerin kredi, faiz, kur, likidite, karşı taraf risklerinin ölçülmesi ve yönetimi çalışmalarında birinci derecede sorumlu olmuştur. Basel-II,III risk yönetimi projeleri kapsamında Algoritmics firmasının risk yönetimi yazılım entegrasyon projesi içerisindeki konsolidasyon faaliyetlerini kurum içerisinde yönetilmesinde görev almıştır. 2007 yılında Türkiye’nin ilk serbest yatırım fonunun ihraç, risk ölçüm ve yönetim esasları, portföy risk limitlemeleri, risk raporlama ve izleme çalışmalarında aktif olarak yer almıştır. Piyasa Risk Yönetimi, Aktif-Pasif Yönetimi, Portföy Risk Yönetimi, Operasyonel Risk Yönetimi alanlarında bankalarda proje entegrasyon tecrübeleri bulunmaktadır. 2011 Aralık tarihinde bağımsız portföy yönetimi şirketi Notus Portföy Yönetimi A.Ş.’nin kuruluşunda Yönetici Ortak olarak yer alarak profesyonel iş yaşantısını sürdürerek hissedarı olduğu şirketini 2015 yılı sonunda İtalyan Azimut International Gruba satışında önemli rol almıştır. İyi derecede İngilizce, Az Derecede İtalyanca bilmektedir.


Hande Osma

Yapı Kredi Kurumsal Gelişim Direktörü-Stratejik Planlama ve Yatırımcı İlişkileri


Hande Osma Kimdir?
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra iş hayatına Ernst & Young İstanbul ofisinde bağımsız denetçi olarak başlamıştır. 1997’de Ernst & Young Toronto (Kanada) ofisine, yaklaşık iki sene kıdemli denetçi olarak çalışmak üzere görevli gitmiştir. 1999’da Ernst & Young İstanbul ofisine geri döndükten sonra, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (S.M.M.M.) ruhsatını almış ve 2003 yılına kadar Denetim Müdürü olarak görevine devam etmiştir. 2003 yılında Yapı Kredi Emeklilik A.Ş.’ye Denetim Müdürü olarak geçmiş, daha sonra sırasıyla Fon Yönetimi, Risk Yönetimi, Bütçe Planlama ve Kontrol, Finansal Raporlama ve Mali İşler bölümlerinden sorumlu Grup Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2004-2005 yıllarında iş hayatına eş zamanlı olarak Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde Sermaye Piyasaları ve Borsa üzerine yüksek lisans yapmıştır. Mayıs 2009’dan itibaren Yapı Kredi Emeklilik A.Ş.’de CFO olarak görevini sürdüren Osma, 1 Eylül 2013 tarihi itibarıyla Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (Yapı Kredi)’ye Sermaye Yönetimi Destek Direktörü olarak geçmiştir. 1 Haziran 2014 tarihi itibariyle yine Yapı Kredi iştiraklerinden Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye Mali ve İdari İşler’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CFO) olarak atanmış olan Hande Osma, 2016 yılından itibaren Yapı Kredi Stratejik Planlama ve Yatırımcı İlişkileri’nde bankanın stratejik varlıklarının değerlendirilmesi ile yeni yatırım, şirket kuruluşu, birleşmeler ve alım – satımlar (M&A) gibi projelerden sorumlu Kurumsal Gelişim Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.


Ebru Vardar

Odeabank İk Direktörü


Ebru Vardar Kimdir?
İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Ebru Vardar, kariyerine Vestel’de başladı. 1997 yılında Arthur Andersen şirketinde İK danışmanı olarak kariyerine devam eden Vardar, 6 yıllık danışmanlık deneyimi boyunca farklı sektörlerde birçok yeniden yapılanma projesinde çalıştı.
2003 yılı itibarıyla Ernst & Young şirketinde İK Direktörü rolünü üstlendi. 2013 yılında Yapı Kredi Bankası’na geçerek İK Direktörlüğü görevini sürdüren Vardar, kariyeri boyunca kurum kültürü, işveren markası, performans yönetimi ve ödüllendirme sistemleri, işe alma, yetenek yönetimi konularında projeler gerçekleştirdi. Son olarak Boyner Büyük Mağazacılık İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Ebru Vardar, Eylül 2020 itibarıyla Odeabank A.Ş.’de İnsan Kaynakları Direktörü ve İcra Komitesi üyesi olarak görevini sürdürmektedir.


Bilinç Tanağardı

TSKB Bilgi Teknolojileri Direktörü


Bilinç Tanağardı Kimdir?
1994 yılında İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliğinden mezun olmuş ve Degere International firması ve Sınai Yatırım Bankası’nda yazılım mühendisi olarak görevler yapmıştır. 2002 yılında TSKB bünyesine katılan Bilinç Tanağardı, Bilgi Teknolojileri bölümlerinin çeşitli kademelerinde yer almış, 2015 yılında Sistem Destek ve İşletim Müdürü olarak görevine devam etmiştir. Tanağardı, Temmuz 2021 tarihinden itibaren Uygulama Geliştirme, Kurumsal Mimari ve Süreç Yönetimi ve Sistem Destek ve İşletim müdürlüklerinden sorumlu Direktör olarak görevine devam etmektedir.


Gönül Çulha Özsoy

Arap Türk Bankası A.Ş. Direktör / Finansal Kurumlar Departmanı


Gönül Çulha Özsoy Kimdir?
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Gönül Çulha Özsoy, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi alanında yüksek lisans programını tamamlamış olup Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı’na, Türev Lisansı’na, Kredi Derecelendirme Lisansı’na, Kurumsal Yönetim Lisansı’na sahiptir. Mesleki kariyerine T. Sayıştay Başkanlığı’nda Denetçi Yardımcısı olarak başladı. 2001-2009 yılları arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Bankalar Yeminli Murakıbı olarak görev yaptı. Özsoy, 2009-2015 yılları arasında A&T Bank’ta İç Sistemler Bölümü Direktörlüğü görevini yürütmüş olup, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Finansal Kurumlar Departmanı’nda Direktör olarak görevini sürdürmektedir.


Sinem Günerli,PMP

Bankpozitif – İnsan Kaynakları, Kalite & Proje Yönetimi ve Bilgi Teknolojileri Uygulama Geliştirme Direktörü


Sinem Günerli Kimdir?
İş hayatında 20 yıllık deneyime sahip olan Sinem Günerli, 2001-2005 yılları arasında Dışbank ve Fortisbank bünyesinde Bireysel Bankacılık alanında farklı görevlerde bulunmuştur. 2005 yılından bu yana Bankpozitif bünyesinde Bireysel Bankacılık, Dijital Bankacılık, Müşteri Deneyim Yönetimi, Bilgi Teknolojileri, Kalite ve Proje Yönetimi alanlarında Müdür olarak görev yapmış olup, 2014 yılından itibaren Direktör olarak, İnsan Kaynakları, Kalite & Proje Yönetimi ve Bilgi Teknolojileri Uygulama Geliştirme alanlarında görevini sürdürmektedir. Çalıştığı kurumlarda yılın kurum çalışanı, yılın proje yöneticisi ve CEO Onur ödülüne layık görülmüştür. Evli ve iki çocuk annesi olan Sinem Günerli, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. İngilizce eğitimini St. Giles London’da tamamlamış olup, Marmara Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans eğitimini tamamlamaktadır. Ayrıca, PMP – Proje Yönetimi Uzmanı (Project Management Professional) sertifikasına sahiptir.


Tuğba Özmen

MUFG Bank Türkiye A.Ş – Kurumsal Bankacılık, Direktör


Tuğba Özmen Kimdir?
3 yıldır MUFG Bank Türkiye’de Kurumsal Bankacılık alanından sorumlu Direktör olarak çalışan Tuğba Özmen, kariyerine 2004 yılında Tekfenbank Yönetici Yetiştirme Programı ile başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Türk Ekonomi Bankası, Abn Amro Bank, RBS ve Citibank’ta Çok Uluslu Müşteriler segmenti ve Kurumsal Bankacılık alanlarında farklı roller üstlenmiştir. İstanbul Üniversitesi İktisat Mezunu olan Özmen, Marmara Üniversitesi Yönetim & Organizasyon bölümünden yüksek lisans diplomasına sahiptir.


Hasan Altundağ

AlbarakaTürk Satış Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(16.55-17.10) Bankacılık Sektöründeki Gelişmeler ve Beklentiler
Hasan Altundağ Kimdir?
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Hasan Altundağ, bankacılık hayatına 1986 yılında Yapı ve Kredi Bankası Teftiş Kurulunda Müfettiş olarak başladı. 1999 yılına kadar sırasıyla Müfettiş, Operasyon Yönetmeni ve Saha Yönetmeni olarak görev yaptı. 1999-2004 yılları arasında katılım bankasında Şube Müdürü olarak görev yapan Altundağ, 2004 yılı Mart ayında Albaraka Türk Katılım Bankası ailesine katıldı. Albaraka Türk’te 2004-2005 arası yıllarda Sultanhamam Şube Müdürü, 2005-2011 arası yıllarda Pazarlama Bölge Müdürü, 2011-2013 arası yıllarda Dönüşüm Yönetim Ofisi Müdürü ve 2013-2016 arası yıllarda Strateji ve Kurumsal Performans Yönetimi Müdürü olarak görev yaptı. 2017 yılında Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini getirilen Hasan Altundağ, Temmuz 2020’den itibaren Kurumsal Satış Müdürlüğü, Ticari ve KOBİ Satış Müdürlüğü ve Perakende ve Özel Bankacılık Satış Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüklerinden sorumlu Satış Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürüyor. Altundağ aynı zamanda Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık A.Ş. ‘ ninde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.


Ozan Cığızoğlu

PwC Strategy& Finansal Hizmetler Sektör Lideri

Oturum Konusu
(17.10-17.25) Bankaların Fintech Stratejisi
Ozan Cığızoğlu Kimdir?
Cığızoğlu, 15+ yıllık danışmanlık kariyeri boyunca Türkiye başta olmak üzere Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya’daki önde gelen kurumlara danışmanlık hizmetleri sağlamıştır. Konu olarak odak alanları fintech, dijital bankacılık ve ödeme sistemleri’dir. Bu alanlarda önde gelen bankalar, banka dışı kurumlar ve yatırım fonlarına danışmanlık hizmetleri vermektedir. Cığızoğlu, London Business School’da MBA eğitimini , Purdue Universitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimini tamamlamıştır.


Didem Özsoy Dirican

NN Hayat Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı

Oturum Konusu
(17.35-18.00) İnovasyon, Farklılaşma ve Yeni Nesil Müşteri
Didem Özsoy Dirican Kimdir?
Didem Özsoy Dirican, Tarsus Amerikan Koleji’nin ardından 1997 yılında Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Kariyer yolculuğuna Körfezbank’da Yönetici Adayı programı ile başlayan Dirican, 7 yıl bankacılık sektöründe farklı görevler üstlendi. 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde finans ve pazarlama yüksek lisansını tamamlayan Dirican, 2005-2013 yılları arasında AvivaSA Emeklilik ve Hayat’ta Pazarlama ve Bankasürans departmanlarında İş Geliştirme, Ürün Yönetimi ve Satış Geliştirme fonksiyonlarında yönetim kademesinde bulundu. AK Emeklilik ve Aviva birleşme sürecinde de etkin görev üstlenen Dirican, Mayıs 2013’te NN Hayat ve Emeklilik Ailesi’ne katıldı. Bankasürans Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü olarak görevine başlayan Dirican, aynı şirkette sırasıyla 2016’da İş Ortaklığı Müdürü, 2017 yılında Bankasürans ve Kurumsal Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, 2019’da Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevine atandı. Şubat ve Aralık 2020 tarihleri arasında Genel Müdür Vekilliğigörevini üstlenen Didem Özsoy Dirican, şu ana Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Gökhan Orhun

N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu, Satış ve Pazarlama Direktörü


Gökhan Orhun Kimdir?
Eğitim hayatında Saint-Benoit Fransız Lisesi, Marmara Üniversitesi Bankacılık lisans, yüksek lisans ve Işık Üniversitesi MBA derecesine sahip olup, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
iş hayatına Panasonic Türkiye’de başlamış takiben bankacılık sektöründe aldığı farklı görevler sonrasında, 2009 yılından itibaren Paris merkezli Société Generale Bank Türkiye’de Kurumsal Müşteriler ve Satış Müdürlüğü görevlerini icra etmiştir. 2014 yılında Aktifbank’a Perakende Bankacılık Satış Başkanı olarak katılmış, 2015 yılından sonra da Aktifbank bünyesinde bulunan N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşuna Satış ve Pazarlama Direktörü olarak atanmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Kamil Kibar

Kuveyt Türk Katılım Bankası Treasury Director


Kamil Kibar Kimdir?
İş hayatına 1998 yılında Esbank’ta şube kurumsal pazarlama biriminde başlayan Kibar,sonrasında 2 yıl boyunca EsYatırım’da dealer olarak görev almıştır.2002 yılında katıldığı KuveytTürk hazinesinde sırasıyla hazine pazarlama ,döviz ve kıymetli madenler ,aktif pasif yönetimi müdürlüklerinde görev almıştır. 2020 Eylül’den beridir de aynı bankanın Hazine Grup Müdürü olarak görevine devam etmektedir.